Ziołolecznictwo

Stosowanie leków pochodzenia naturalnego jest tak stare jak ludzkość. Ziołolecznictwo inaczej nazywane fitoterapią, fitofarmakologią, to jeden z działów medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z surowców naturalnych i przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych. Właściwości roślin leczniczych znajduje zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób. Praktyczne wykorzystanie wiedzy o roślinach leczniczych i sposobach leczenia środkami ziołowymi, mogą zastąpić wiele środków chemicznych. Ziołolecznictwo to także rośliny znane każdemu z codziennej diety, czyli owoce i warzywa. Dla określenia gałęzi medycyny alternatywnej zajmującej się leczeniem preparatami roślinnymi, również używa się pojęcia ziołolecznictwo.

Ziołolecznictwo zajmuje się poznaniem właściwości roślin leczniczych m.in mechanizmów działania leków roślinnych na organizmy żywe, metabolizmu zawartych w nich substancji czynnych, dawkowania sporządzonych z nich preparatów, działań niepożądanych, interakcji zachodzących pomiędzy lekami syntetycznymi a produktami ziołowymi. Fitoterapia zajmuje się również poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowego zastosowania fitoterapeutyczne znanych już roślin leczniczych.

Rośliny lecznicze zawierają w swoim składzie wiele rodzajów substancji czynnych, którym zawdzięczają swoje działanie. A oto najważniejsze z nich: alkaloidy, antrazwiązki, fenole, flawonoidy, antocyjany, garbniki, glikozydy nasercowe, kumaryny, irydoidy, glukozynolaty, saponiny, olejki eteryczne, śluzy, tłuszcze, pektyny.