Co to jest dieta?

Dieta to racjonalny sposób odżywiania. Stanowi nieodłączny element życia każdego człowieka, jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju organizmu ludzkiego. Istotna dla uniknięcia wszelkich chorób związanych z odżywianiem się. Często słysząc to pojęcie przychodzi nam na myśl odchudzanie. Jednak przy niektórych dietach zachowuje się taką samą wagę ciała np. u cukrzyka (o prawidłowej masie ciała) dieta cukrzycowa to styl i przestrzeganie pewnych reguł, które mają za zadanie osiągnięcie dobrego samopoczucia i zapobieganie późnym powikłaniom cukrzycy. Każdy człowiek powinien dostosować do siebie odpowiedni sposób odżywiania. Małe dziecko ma inne potrzeby niż dorosły człowiek. Mleko uważane jest za jedno z cenniejszych produktów odżywczych. W pełni dotyczy to jednak tylko małych dzieci. Dlaczego? ponieważ dla wielu dorosłych z powodu braku możliwości trawienia zawartej w mleku laktozy może wywołać biegunkę, ból brzucha czy wzdęcia.

Dieta jest racjonalnym sposobem odżywiania, a co oznacza racjonalny? Oznacza przemyślany, rozsądny, dający dobre efekty w oparciu o najnowsze badania naukowe.

Dieta polega na dostosowaniu ilości i jakości produktów spożywczych. Właściwa dieta powinna dostarczać optymalnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb danego organizmu, ilości i jakości niezbędnych składników przemiany materii i energii. Ustalenia właściwej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem wieku, stanu zdrowia, trybu życia, rodzaju pracy, dokonuje się w oparciu o zasady dietetyki.

Proponowane w diecie pożywienie powinno zawierać odpowiednią ilość: składników budulcowych (białko, związki mineralne), składników energetycznych (węglowodany, tłuszcze, częściowo białko), składników regulujących (witaminy, enzymy, makroelementy i mikroelementy, aminokwasy – zwłaszcza egzogenne, których organizm człowieka nie potrafi syntetyzować). Diety, które są pozbawione pewnych składników powodują ich niedobory, a to prowadzi do dysfunkcji organizmu i chorób.

Również w diecie powinno uwzględniać się pokarmy, które zawierają naturalne kwasy organiczne i błonnik, zawarte głównie w warzywach i owocach, są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta powinna uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne człowieka, które średnio wynosi 2500 do 3500 kilokalorii na dobę.

Dieta mająca odchudzać powinna sama być uboższa tylko pod względem kalorycznym, przy zachowaniu odpowiedniego zestawu niezbędnych składników. To automatycznie wyklucza z dłuższego stosowania wszystkie diety monotematyczne, w których spożywa się przez określoną liczbę dni tylko jeden produkt, bez ograniczeń. Diety takie są niebezpieczne ponieważ dostarczają w nadmiarze pewnych składników odżywczych i prowadzą do niedoboru pozostałych składników. Zaburza to funkcjonowanie całego organizmu, który jest przystosowany do trawienia i wchłaniania urozmaiconych posiłków.

NAZWY DIET POCHODZĄ OD:

  • składu (jogurtowa, białkowa, niskotłuszczowa, owocowa, ziemniaczana),
  • sposobu oddziaływania na organizm (dieta odtłuszczająca, oczyszczająca),
  • nazwy geograficznej okolicy, z której pochodzą (dieta kopenhaska, śródziemnomorska, szwedzka),
  • limitu kalorycznego, którego należy przestrzegać (dieta 1000 kcal, dieta 1200 kcal, dieta 1500 kcal),
  • nazwiska twórców ( dieta Atkinsa, dieta Kwaśniewskiego),
  • nazwy chorób, przy leczeniu których znajdują zastosowanie (dieta cukrzycowa, nerkowa, wątrobowa, przeciwmiażdżycowa).