Co to jest uzdrowisko?

Ostatnio bardzo modne stało się korzystanie z uzdrowisk. Nowoczesne uzdrowiska oferują aktywny i regenerujący wypoczynek, prześcigając się w różnorodnych i ciekawych ofertach.

Uzdrowiska to nic innego jak miejscowości dysponujące naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.

Ustawowo zdefiniowany jest jako obszar wykorzystujący i jednocześnie chroniący naturalne surowce lecznicze. Lecznictwo uzdrowiskowe świadczy usługi opieki zdrowotnej przy wykorzystaniu leczniczych właściwości surowców naturalnych, wód mineralnych i właściwości klimatu. Człowiek w tym miejscu może odnowić siły biologiczne, zrelaksować się, odpocząć, poprawić stan zdrowia. Osobę przebywającą w uzdrowisku, nazywamy potocznie kuracjuszem.

Warunki naturalne niezbędne do prowadzenia lecznictwa to: właściwości lecznicze klimatu, walory przyrodnicze i estetyczne krajobrazu, naturalne zasoby wód mineralnych, gazów i peloidów (borowin), leczniczy wpływ morza oraz inne czynniki biofizyczne środowiska, które wywierają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Często na terenie uzdrowisk można spotkać obiekty sanatoryjne oraz szpitale uzdrowiskowe. Powstają tam hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, obiekty kulturalne oraz gastronomiczne. Uzdrowisko spełnia w pełni swoje funkcje jeżeli posiada na swoim terenie pijalnie wód mineralnych, kąpieliska, inhalatornie lub park zdrojowy.

W Polsce znajduje się wiele takich uzdrowisk, każdy wśród nich może wybrać coś dla siebie.