Zapalenie mieszka włosowego

ZAPALENIE MIESZKA WŁOSOWEGO to stan zapalny w ujściu mieszka włosowego. Najczęściej wywołane jest zakażeniem bakteryjnym lub podrażnieniem przez związki chemiczne. Bakterie wnikają z zewnątrz przez mieszek włosa i ujścia przyległych do włosów gruczołów łojowych. Stan zapalny ma charakter powierzchniowy lub głęboki. Schorzenie występuje powszechnie, może występować w każdym wieku, niezależnie od płci. Wykwitem pierwotnym w tej chorobie są krosty (żółte lub szare) wypełnione ropną treścią, pojawiają się zazwyczaj po kilkunastu godzinach od zakażenia. Zdarza się, że krostka jest przebita przez włos. Wokół niej można zauważyć rąbek zapalny. Zakażone włosy dają się łatwo usunąć, ale istnieje skłonność do tworzenia nowych zmian. Wyjątkowo podatne na powstawanie stanu zapalnego mieszków włosowych są miejsca ocierane przez odzież np. kark i plecy. Jednak mogą pojawić się na skórze dowolnej części ciała (wszędzie tam gdzie znajdują się mieszki włosowe – na skórze owłosionej głowy, brodzie, kończynach).

Krosty mają skłonność do grupowania się, zapalenie może stać się procesem przewlekłym w okolicach, gdzie mieszki włosowe są położone głęboko w skórze np. w obrębie owłosionej skóry brody. Przebieg choroby jest najczęściej bezgorączkowy oraz bez objawów ogólnych. Podczas dotyku może nastąpić lekka tkliwość oraz świąd. Czynnikiem ryzyka są otarcia na skórze, urazy, zbyt ciasna odzież, nieprzestrzeganie higieny, depilacja woskiem.

Zapalenie mieszków włosowych leczy się za pomocą maści, kremów lub aerozoli z antybiotykiem. Jeżeli po kilku dniach stosowania maści nie ma poprawy, a zmiany nasilają się i są rozległe, podaje się antybiotyki doustne. Po leczeniu zmiany wycofują się bez pozostawienia śladu. Dobre rezultaty przynosi mycie zajętych obszarów skóry mydłami przeciwbakteryjnymi, stosowanie ciepłych i wilgotnych okładów (ułatwiają wydzielenie treści ropnej). Zapalenie mieszków włosowych należy wyleczyć, gdyż powikłania mogą prowadzić do tworzenia się czyraków.