Alergia od kołyski

Alergia od kołyski.

Czym jest alergia?

Alergia zwana również uczuleniem, nadwrażliwością jest to nieprawidłowa, gwałtowna reakcja czyli zmieniona jakościowo odpowiedź tkanek na alergen. Zostają tworzone przeciwciała, które łącząc się z antygenami uwalniają różne substancje tzw. mediatory stanu zapalnego. Objawy uczulenia są już zauważalne u 1-2 miesięcznych dzieci.

 

Co może być alergenem?

Alergenem może być dosłownie wszystko.: kurz, jedzenie , kosmetyki, pyłki znajdujące się we wdychanym powietrzu.

Objawy alergii u maluchów:

Najczęściej jest to wysypka, czasami również może być bardzo intensywna kolka, czasem długotrwały katar. Do innych objawów należą: łzawienie oczu, kaszel, wymioty, biegunka, ataki duszności. Należy również pamiętać, że nie każda kolka, wysypka i katar mogą być objawami alergii. Wszystkie te objawy należy skonsultować z pediatrą, który zaleci właściwe postępowanie.

Rodzaje alergii u maluchów:

  • alergie pokarmowe:

Najczęstszą przyczyną alergii  pokarmowych u maluchów są białka mleka krowiego, rzadziej to dotyka dzieci karmione mlekiem matki. Jednak gdy uczulenie pojawi się u dzieci karmionych piersią trzeba zmienić dietę mamie. A zacząć należy od produktów najczęściej wywołujących uczulenia czyli orzechy, mleko, jaja, cytrusy, truskawki, kakao, czekolada, pomidory, ryby, żywność z konserwantami i sztucznymi barwnikami.  Dlatego ostrożnie rozszerzamy jadłospis malca, bo łatwiej jest wtedy wyeliminować winowajcę uczuleń.

  • alergie wziewne:

Kurz domowy zawiera to wszystko co jest w domu zaczynając od ludzkiego naskórka poprzez, sierść zwierząt domowych kończąc na pyłkach roślin a w tym wszystkim znajdujące się roztocza. Roztocza lubią wilgotne i ciepłe środowisko, np. zasłony, pościel, dywany, wykładziny. Dlatego z pokoju malucha należy wyeliminować potencjalne środowiska uczuleń. Pokój należy wietrzyć często, tak samo jak zmieniać pościel ale należy również pamiętać, żeby pokój był czysty ale nigdy sterylny.

  • alergie skórne:

Wysypki i inne objawy skórne mogą być objawem alergii pokarmowej lub  wziewnej, bądź też jako reakcja skóry dziecka, która jest cieńsza i bardziej wrażliwsza niż osoby starszej, dorosłej na czynniki drażniące. Czynnikami drażniącymi mogą być kosmetyki, detergenty, ubranie dziecka. Dlatego należy stosować kosmetyki i detergenty hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie przeznaczone dla małych dzieci.

Co ma wpływ na powstawanie uczuleń?

Niestety żyjemy w coraz bardziej „zachemizowanym” środowisku, spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, coraz więcej stosuje się wszelakich substancji poprawiających smak i przedłużających datę ważności, także nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone.

Źródło: Apteka internetowa