Niepokój i lęk. Jakie witaminy i zioła mogą pomóc?

Każdy z nas odczuwa czasami niepokój. Uczucie to trapi niektóre osoby częściej niż inne lub przybiera postać napadów panicznego strachu lub lęku.  Może im pomóc zażywanie odpowiednich witamin, mikroelementów i ziół uspokajających.

Zarówno niepokój jak i lęk jest są silnymi reakcjami emocjonalnymi na niebezpieczeństwo rzeczywiste lub wyimaginowane. Mózg wysyła sygnały powodujące uwolnienie hormonów, które mają przygotować organizm do obrony. Mięśnie napinają się, oddech i bicie serca stają się szybsze. Wzrasta też krzepliwość krwi, na wypadek gdybyśmy zostali zranieni w czasie walki. U wielu osób ta odpowiedź organizmu, nawet wobec niejasnego niebezpieczeństwa, wyraża się niepokojem ruchowym – gotowością do walki lub ucieczki. Reakcja organizmu na niebezpieczeństwo może być szkodliwa, powoduje ogólne wyczerpanie, bóle głowy i żołądka, nadciśnienie tętnicze i poczucie odizolowania od otoczenia.

Zaburzenia te mogą przybierać dwie podstawowe postaci. Niepokój uogólniony to trwający długostan, podczas którego chorego dręczą natrętne pesymistyczne myśli, uczucie lęku, ale zaburzenia somatyczne są stosunkowo łagodne. Napady paniki mogą być nagłe i towarzyszą im bardzo silne objawy fizyczne.

Objawy:

– Skrajny niepokój i lęk.

– Gwałtowne przyspieszenie czynności serca – kołatanie serca.

– Przyspieszenie oddechu, pocenie się.

– Gwałtowne odczuwanie chłodu lub gorąca, którym towarzyszy silne zaczerwienienie twarzy.

– Suchość w ustach, zawroty głowy.

– Bezsenność, depresja.

– Nieumiejętność rozluźnienia się.

– Stale podwyższone napięcie mięśni, bóle głowy.

 

Przyczyny zaburzeń

 

Chorobliwy niepokój może być wywołany przez konkretne, dramatyczne okoliczności życiowe, np. rozwód lub wypadek samochodowy, ale w wielu przypadkach przyczyna nie jest znana. Niektórzy badacze zwracają uwagę, że stężenie kwasu mlekowego we krwi ludzi skłonnych do napadów paniki jest duże. Inni naukowcy uważają, że niepokój jest wynikiem nadmiernego wytwarzania hormonów stresu powstających w mózgu i nadnerczach, np.adrenaliny.

Jakie preparaty mogą pomóc?

Ludzie cierpiący z powodu przewlekłego niepokoju powinni uzupełniać dietę preparatami wapnia i magnezu oraz witaminami z grupy B. Żeby układ nerwowy mógł działać prawidłowo, trzeba dostarczać organizmowi odpowiednich ilości tych witamin i soli mineralnych.

Wyciąg z kozła lekarskiego to dobrze znane krople walerianowe, używane powszechnie jako środek nasenny. Żeby uzyskać działanie uspokajające, można stosować wielokrotnie w ciągu dnia w małych dawkach. Jeśli w dzień stosujemy preparaty pieprzu metystynowego jako środek uspokajający, a mamy trudności z zasypaniem, możemy przyjąć wieczorem 250-300 mg wyciągu z kozła. Dziurawiec zwyczajny można stosować, jeśli niepokój łączy się ze skłonnością do depresji. Można go podawać wraz z wyciągiem z pieprzu metystynowego i kroplami walerianowymi lub oddzielnie. Dziurawiec działa stopniowo, pełne działanie tego zioła można zaobserwować dopiero po co najmniej miesięcznej kuracji, natomiast pieprz metystynowy i wyciąg z kozła lekarskiego działają niemal natychmiast po zastosowaniu.

 

Źródło: Apteka internetowa