OSTRE ZAPALENIE OSKRZELI to rozwijające się w szybkim tempie zakażenie dróg oddechowych. Zwykle ustępuje samoistnie, całkowicie nie pozostawiając upośledzenia funkcji oskrzeli. Choroba charakteryzuje się tym, że pojawia się nagle i ma krótki przebieg. Stan zapalny przebiega z przekrwieniem i złuszczeniem się nabłonka oddechowego oraz powstaniu wysięku w świetle oskrzeli. Zapalenie wywołują przede wszystkim wirusy, dużo rzadziej winne są bakterie. Zakażenie następuje drogą kropelkową. Najczęstszą przyczyną choroby jest infekcja wirusami przeziębienia lub grypy. Choroba występuje z jednakową częstością u obu płci, w każdym wieku. Najczęściej ostry atak zapalenia oskrzeli jest powikłaniem przeziębienia, grypy lub innej infekcji zapalnej.
Początkowym objawem ostrego zapalenia oskrzeli jest suchy, męczący, napadowy kaszel. Napady kaszlu kończą się niewielkim odkrztuszeniem śluzowej lub ropnej wydzieliny. Stan zapalny komórek wyściełających oskrzela powoduje wydzielanie się lepkiego śluzu, który jest przyczyną trudności w oddychaniu i kaszlu. Chorobie może towarzyszyć: gorączka, zmęczenie, krwioplucie, pieczenie w klatce piersiowej, czasami duszność, rzężenia, furczenia, świsty, zapalenie gardła, bóle kostno – mięśniowe.
Infekcja bez powikłań trwa zwykle około dziesięciu dni. Najlepiej odpoczywać w domu do momentu ustąpienia gorączki. Ostre zapalenie oskrzeli należy wyleczyć do końca, by faza ostra nie zmieniła się w przewlekłą, trudną do wyleczenia. Lekarz może zalecić stosowanie środków wykrztuśnych, rozkurczowych, wzmacniających. W razie gorączki należy przyjmować leki obniżające temperaturę i dużo pić. W przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz przepisuje antybiotyk. Dobre efekty mogą przynieść inhalacje nawilżające drogi oddechowe.