W ustaleniu ciąży pomagają łatwo dostępne domowe testy, dostępne w każdej aptece. Już w pierwszych tygodniach możemy stwierdzić ciążę. Test wykrywa obecność hormonu hCG zwanego gonadotropiną kosmówkową, choriongonadotropiną, który zaczyna się wydzielać tylko u kobiet, które zaszły w ciążę. Jego poziom wzrasta do 10. tygodnia ciąży, następnie obniża się aż do porodu. Należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania testu ciążowego. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest największe rano, dlatego najlepiej zrobić go z użyciem pierwszego moczu. Należy pamiętać aby przestrzegać czasu odczytu wyniku na pasku. Jeśli producent zaleca odczyt np. po 3 do 5 min od użycia, to po 10 lub 15 minutach wynik nie będzie miarodajny lub będzie błędny. Sprawdź datę ważności testu, jeśli jest przeterminowany kup nowy.
Sposób wykonania testu zależy od jego rodzaju, możemy wyróżnić:
paskowe – wymagające pobrania moczu do naczynia i umieszczenia w nim specjalnego paska z antyciałami gonadotropiny kosmówkowej,
płytkowe – wymagające zebrania moczu do naczynia, pobrania 5 kropli moczu do pipety i umieszczenia ich w odpowiedniej płytce pomiarowej, a dokładnie w pole testu,
testy w postaci flamastra – zdejmujemy zabezpieczenie końcówki testu, którą następnie umieszczamy na kilka sekund pod strumieniem moczu.
Sposób odczytywanie wyników testu również zależy od jego rodzaju, a także producenta. Dlatego należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, aby prawidłowo odczytać wyniki.
Na wynik testu, w zależności od typu, trzeba czekać od 1 do 5 minut. Niektóre są wręcz błyskawiczne (60 sekund). Testy ciążowe są dokładne, nie zmienia to faktu, że czasami występują pomyłki.
Wynik pozytywny może wyjść również wtedy, gdy kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest w czasie okresu okołomenopauzalnego, ma problemy chorobowe z nerkami, nadczynność tarczycy lub jest po usunięciu jajnika. Jeśli wynik jest pozytywny kobieta najprawdopodobniej jest w ciąży i powinna udać się do lekarza ginekologa. Jeśli wynik jest negatywny, a kobieta nie ma spodziewanej miesiączki może być to przyczyną anemii, zaburzeń produkcji hormonów, niewydolności nerek, anoreksji, zmiany klimatu i trybu życia, czy też intensywnego wysiłku np. uprawiania sportu.