Rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy pozwala wykryć obecność hormonu hCG czyli gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten produkowany jest w trakcie ciąży przez zarodek, a potem przez łożysko (konkretnie trofoblast). Zadaniem tego hormonu jest utrzymywanie funkcji ciałka żółtego, struktury, która powstaje w jajniku, w miejscu uwolnienia komórki jajowej, a potem podtrzymywanie produkcji progesteronu.

Stężenie hCG rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy. Poziom jego wzrasta we krwi już po 7 dniach od owulacji. Następnie wolno i stabilnie rośnie, aż do 2-3 miesiąca ciąży. Po tym okresie poziom hCG spada, aż do porodu.

Wyróżniamy trzy rodzaje testów ciążowych:

  • domowy test ciążowy,

  • laboratoryjny test moczu,

  • laboratoryjny test krwi.

Niektóre domowe testy ciążowe są w stanie wykazać ciążę już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki (około 14 dni po zapłodnieniu). Testy ciążowe są niedrogie i wykonać je może każda kobieta, można je kupić w każdej aptece bez recepty. Domowe testy ciążowe dają poczucie intymności, prywatności. Zaletą jest również możliwość uzyskania natychmiastowego wyniku. Należy pamiętać, że taki test ciążowy, nie zastępuje konsultacji i badania lekarskiego wykonywanego przez specjalistę. Wynik pozytywny należy potwierdzić przez wykonanie badania lekarskiego. Jeżeli wynik jest negatywny, a jeszcze nie pojawiła się miesiączka należy również zgłosić się do lekarza w celu wykrycia przyczyny opóźnienia miesiączki. Przy znanej dacie pierwszego dodatniego testu ciążowego oraz jego czułości można dość dokładnie określić datę zajścia w ciążę, a tym samym termin porodu.

Przed wykonaniem testu ciążowego sprawdź jego czułość, która jest wyrażona w IU/l. Jeżeli wrażliwość testu:

  • jest mniejsza od 500 IU/l to jest on dodatni od 10-go dnia od zapłodnienia
  • wynosi 500-800 IU/l to jest on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu
  • wynosi 1000 IU/l to jest on dodatni dopiero od 3-go tygodnia po zapłodnieniu

Laboratoryjny test moczu podobnie jak domowy test ciążowy wykrywa ten sam hormon – gonadotropinę kosmówkową z dokładnością bliską 100%. Wykrywa ciążę 7-10 dni po zapłodnieniu. Wykonywany jest przez specjalistę. Test przeprowadzony wymaga stosowania pierwszego rannego moczu a wynik uzyskuje się po kilku godzinach.

Laboratoryjny test krwi jest najczulszy i najpewniejszy. Wykrywa ciążę 7 dni po zapłodnieniu, ze 100 % dokładnością. Ma on ogromną przewagę nad testami z moczu, gdyż monitorowana na jego podstawie dynamika wzrostu gonadotropiny kosmówkowej mówi wiele o rozwoju zarodka na wczesnym stadium ciąży. Pomaga też w zdiagnozowaniu ciąży pozamacicznej oraz innych nieprawidłowości w przebiegu wczesnej ciąży. Szansę uzyskania prawidłowej diagnozy jeszcze znaczniej wzrastają, jeżeli po teście zostanie przeprowadzone badanie lekarskie przez lekarza ginekologa.

Należy pamiętać o tym, że najczęściej we wczesnym stadium ciąży, gdy organizm kobiety nie wytwarza wystarczającej ilości hCG potrzebnej do uzyskania wyniku pozytywnego często lekarz nie rozpoznaje ciąży.

TESTY CIĄŻOWE dostępne w APTECE INTERNETOWEJ